MCQ 2017 Wyniki

Po raz kolejny miłośnicy sportów motorowych spotkali się na torze crossowym Stowarzyszenia „DĄB” w Nowej Dębie. To już 17. edycja cyklu wydarzeń pod hasłem „MCQ (Moto Cross Quad) Nowa Dęba”, która odbywa się nieprzerwanie od 2005 roku. Od 2013 jest to święto miłośników mocnych sportów na nowym obiekcie przy ulicy Ogrodowej w Nowej Dębie. MCQ ND 2017 był podsumowaniem roku i zakończeniem sezonu motorowego.

Pogoda nie zawiodła i tym razem. Mimo, że początek października bardziej rokował na opady śniegu, to ostatni tydzień dawał nadzieję na polepszenie sytuacji. Jeszcze w sobotę popadał deszcz, ale zgodnie z zamówieniem, aby się nie kurzyło. W niedzielę warunki były wręcz idealne na piknikowy klimat, który towarzyszył sportowym emocjom. Bez deszczu, bez wiatru, ze Słońcem przebijającym się od czasu do czasu zza chmur.

Tor crossowy Stowarzyszenia „DĄB” jest stałym obiektem sportowo-rekreacyjnym, gdzie oprócz terenowej trasy znajduje się zaplecze, które umożliwia zorganizowanie wydarzeń na dużą skalę. Łatwy, oznaczony dojazd, duża ilość miejsc parkingowych, zaplecze socjalne z bieżącą wodą, wiaty, miejsce na ognisko i grill sprawiają, że obiekt jest bardzo atrakcyjny zarówno dla uczestników zmagań, jak i widzów, którzy zawsze licznie przybywają na organizowane wydarzenia. Obiekt czynny jest cały rok i na co dzień służy jako baza treningowa dla wielu zawodników, biorących udział w rozgrywkach na szczeblu krajowym i zagranicznym. Z opinii użytkowników jasno wynika, że jest to jeden z najlepszych obiektów w szeroko pojętym regionie, dlatego stale trenują na nim zawodnicy z Podkarpacia i nie tylko. Charakteryzuje się nawierzchnią piaszczystą i dużym urozmaiceniem obiektów terenowych. Na trasie znajduje się wiele skoczni, ostrych zakrętów osłoniętych wysokimi bandami i długich prostych. Tor jest szeroki i pozwala na wyprzedzanie w wielu miejscach. Jedno okrążenie liczy ok. 1500 m. Ukształtowanie skoczni pozwala na wysokie, długie a przede wszystkim efektowne loty. Szeroka linia startowa umożliwia start nawet kilkunastu maszyn jednocześnie. Na zawody to został nawierzchnia została przygotowana na gładko, że zawodnicy się śmiali: „teraz to na ścigach można pojechać”. Po pierwszych treningach wszystko wróciło do normalności i był to tor typowo crossowy.

Może tyle o samym obiekcie i czas przejść do imprezy, która jest cyklicznym wydarzeniem i na stałe wpisała się w repertuar naszego regionu. Co prawda wcześniejsze edycje mogły się cieszyć większą popularnością, gdyż tor na to wydarzenie był budowany niemal w centrum miasta, jednak dopiero teraz można powiedzieć o pełnym przygotowaniu i zapleczu zarówno dla zawodników, jak i widzów.

Harmonogram imprezy zakładał rozpoczęcie o godzinie 10:00 i prawie udało się rozpocząć zgodnie z planem. Jako organizatorzy chcemy dać szansę wszystkim, zwłaszcza osobom, które na zawody przyjeżdżają z bardzo daleka. Zaraz po oficjalnym otwarciu, którego dokonał z-ca burmistrza Nowej Dęby pan Leszek Mirowski, organizatorzy omówili sprawy organizacyjne i bezpieczeństwa. Następnie nastała chwila, na która wszyscy czekali, a zwłaszcza zawodnicy, którzy palili się do rywalizacji. Zanim to jednak nastąpiło, odbył się przejazd zapoznawczo-treningowycho, gdzie na trasie znaleźli się wszyscy zawodnicy, bez względu na klasę i grupę. Dla widzów to prawdziwe widowisko, gdyż takie nasycenie maszyn jest rzadko spotykane i jest na co popatrzeć.

Po przejeździe zapoznawczym i krótkiej przerwie, na starcie ustawiła się I grupa kategorii Cross. W kategorii Cross wystartowały 4 grupy Open, liczące łącznie kilkudziesięciu zawodników, a wśród nich jedna młoda kobieta – Weronika Florkiewicz z Piotrkowa Tryb. Wielki podziw dla tak drobne osoby, która zdecydowała się na rywalizację w sporcie zdominowanym jednak przez mężczyzn. Każdy z uczestników w tej turze miał do przejechania 5 okrążeń, czyli znaczący dystans ok. 7,5 km. Czas jaki uzyskali klasyfikował ich do II tury, gdzie startowali według czasów uzyskanych w I turze.

Podobna sytuacja dotyczył kategorii Quad, gdzie wystartowały dwie grupy Open, dając mnóstwo emocji i zaciętej sportowej rywalizacji.

Podział na dwie tury i kolejność startowa w drugiej turze wyrównała poziom i dała jeszcze więcej emocji. Startujące grupy uczestników miały zbliżone czasy, a co za tym idzie umiejętności i gwarantowały walkę do samego końca.

Zsumowany czas uzyskany w obu turach dawał klasyfikację generalną. Organizatorzy, aby podkreślić amatorski charakter dali szansę uczestnikom, którzy nie ukończyli swoich przejazdów. Mogli oni wystartować w II turze uzyskując czas najwolniejszego uczestnika I tury + 30s. Co prawda czołowych miejsc w ten sposób nie da się osiągnąć, ale liczyła się przecież dobra zabawa.

Ponadto generalna klasyfikacja w kategorii Cross dawała szansę uczestniczenia w kolejnej kategorii, jaką był SuperCross. Aby w niej wystartować należało „jedynie” uzyskać jeden z dziesięciu najlepszych czasów. W kategorii SuperCross uczestniczyło dziesięciu najlepszych zawodników kategorii Cross, czyli najwyższy poziom zmagań. Dodatkowym utrudnieniem w tym biegu była zwiększona dwukrotnie liczba okrążeń, czyli dystans 15 km. Dziesięciu uczestników, dziesięć okrążeń, a zwycięzca mógł być tylko jeden. Każdy, kto spróbował pokonać choć jedno okrążenie wie z czym się to wiąże i jak trudne to zadanie.

Podsumowując wynik, na podium MCQ ND 2017 stanęli:

Kategoria Cross:

  1. Damian Musiał – Blizianka
  2. Łukasz Trawiński – Krzątka
  3. Łukasz Pitra – Tarnobrzeg

Kategoria Quad:

  1. Artur Szczebak – Wydrza
  2. Przemysław Dąbek – Tarnobrzeg
  3. Kamil; Kogut – Jasienica

Kategoria SuperCross:

  1. Damian Musiał – Blizianka

Zawody zostały zdominowane przez Damiana Musiała, który zwyciężył zarówno w kategorii Cross, jak i nie oddał zwycięstwa w kategorii SuperCross. Wielkie brawa i uznanie dla zwycięzców i wszystkich uczestników 17. edycji MCQ Nowa Dęba. Po wręczeniu pucharów i pamiątkowych dyplomów, którego dokonali w-ce Starosta Krzysztof Pitra, w-ce Burmistrz Leszek Mirowski oraz członkowie Zarząd Stowarzyszenia „Dąb” (Konrad Wesołowski, Andrzej Puzio, Jarosław Mączka i Marcin Rak) nastąpiło oficjalne zakończenie imprezy, a organizatorzy podziękowali wszystkim przybyłym i zyczyli bezpiecznego powrotu do domu.

Nie zapominamy również o osobach, które czynnie wsparły organizację wydarzenia, a wśród nich Sędziów z Automobilklubu Nowa Dęba, zespół karetki pogotowia z Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie, obsługę nagłośnienia z Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, funkcjonariuszy Policji oraz Straży Miejskiej, a także osoby zabezpieczające trasę.